Saygun Dura – Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşi

 

 

1964 yılında doğan Saygun Dura 1989-1996 yılları arasında bir reklam ajansında Fotoğrafçı ve Fotoğraf Direktörü olarak çalışmış olup, 1996’dan günümüze, kendi atölyesinde Tanıtım Fotoğrafçısı olarak meslek yaşamına devam etmektedir.

Bir çok üniversitede Tanıtım Fotoğrafçılığı ve Yaratıcı Fotoğrafçılık üzerine seminerler veren Dura, 2004-2014 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Bölümü, Bahçesehir Üniversitesi Fotoğraf Bölümü, Doğuş Üniversitesi Grafik Bölümü ve İstanbul Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Tanıtım Fotoğrafçılığı, Stüdyo ve Işık Teknikleri dersleri vermiştir. Sualtına Işık Tutanlar sergisi ve kitabının küratörlüğünü yapmıştır. “Hasankeyf’i Bilirmisin” projesinin fotoğraf çekimlerinde çalışmıştır.Topkapı Sarayı’nın sarnıç, kuyu ve su yollarının yeraltı haritalarının çıkarılması projesinin sualtı fotoğraflarını çekmiştir. Müzayedelere de girmiş pek çok fotoğrafı özel koleksiyonlarda ve bazı müzelerde yer almaktadır. Sualtı Fotoğrafçılığı eğitimleri de veren Dura aynı zamanda dalış eğitmenidir ve dünyanın birçok bölgesinde sualtı fotoğraf çekimleri yapmış, atölye çalışmaları gerçekleştirmiştir.

Ulusal ve uluslararası ödüllerinin yanısıra, İstanbul ve New York’da kişisel sergiler açarak, bir çok karma sergiye katılmış, seçici kurullarda bulunmuş, fotoğraf gösterileri yapmış ve panellere iştirak etmiştir.