Havva & Osman ÖNDER ” Sami Güner Kupası”

Osman Önder-EFIAP
1969 Amasya doğumlu. Aslen Samsun Bafralı… Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Bursa Çekirge Devlet Hastanesi’nde görev yapıyor. Evli, iki kız babası…
Uzun yıllardır tutkunu olduğu fotoğrafa ciddi anlamda 1999 yılında Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) ‘dan aldığı temel eğitim ile başladı. Daha sonra ileri düzey fotoğraf eğitimleri dışında yerli ve yabancı birçok fotoğraf ustası ve sanatçısının atölye çalışmalarına katılarak fotoğraf ilgi ve bilgisini geliştirdi.
3 yıl süre ile BUFSAD Yönetim Kurulu Başkanlığını, 4 yıl süre ile Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Yönetim Kurulu Üyeliğini yürüttü.
Ulusal ve uluslararası birçok kişisel ve ortak fotoğraf projesi, sergi ve gösterisinde yer almıştır. Yayınlanmış 3 ayrı fotoğraf albümü mevcuttur. Merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Fotoğraf Federasyonları birliği (FIAP) tarafından 2009 yılında Artist de FIAP (AFIAP), 2011 yılında Exellent De FIAP (EFIAP) ünvanlarına layık görülmüştür. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda iki yüzden fazla farklı fotoğrafı, 34 ayrı ülkede 400’den fazla sayıda ödül ve sergilemelere layık görülmüştür. İstanbul Fotoğraf Müzesi’nde üç fotoğrafı yer almaktadır.
2009 yılında 3 fotoğrafçıya verilen ilk Sami Güner Kupası’nı kazandıktan sonra aynı kupayı 2014 yılında Osman Önder Fotoğraf Atölyesi ile ve 2015 yılında eşi Havva Önder ile tekrar kazanarak bu kupayı şu ana kadar en çok kazanan fotoğrafçı ünvanını kazandı.
Uzun zamandır fotoğraf eğitmenliği yapmaktadır. Bursa’da ve ülkenin değişik şehirlerinde birçok dernek, kurum ve kuruluşlara fotoğraf eğitimi ve work-shop çalışmaları gerçekleştirmiştir. Birçok dergi, gazete ve kitapta fotoğraf ile ilgili yazı ve makaleleri yer almıştır. Uzun zamandır Bursa Olay Gazetesi’nde haftalık fotoğraf ve gezi yazıları yayınlanmaktadır.
2010 yılında Bursa’da kendi adıyla kurduğu Fotoğraf Atölyesi’nde fotoğraf tutkunu yirmi civarında arkadaşı ile fotoğraf eğitimi ve üretimine ücretsiz olarak devam etmektedir. Bu atölyeden son beş yılda onlarca sponsor desteği ile üç ortak fotoğraf albümü ve sergisi, onlarca kişisel sergi ve gösteri üretilmiş ve prestijli pek çok ödüller kazanılmıştır.
Havva ÖNDER
1969 Ayvalık ‘ta doğdu.İlk-orta ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra Uludağ Üniversitesi İ.İ.B.F Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Evli ve iki kız annesi.1999 dan beri fotoğrafla ilgileniyor. BUFSAD üyesidir. Ulusal ve uluslararası pek çok karma sergiye katılmıştır. Dask Dogay 2004-2005 yıllarında 1.lik ve mansiyon, Bursa Osmangazi Belediyesi Fetih Şenlikleri fotoğraf yarışmalarında 2007-2008 yıllarında 1.lik,2.lik, mansiyon ve özel ödülü, Kula Belediyesi Fotomaraton’unda özel ödül almıştır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Samsun Kızılırmak Deltası 2015 yılı fotoğraf yarışmasında mansiyon ödülü ve birçok yarışmada sergileme almıştır. 2012-2013-2014 yılları Sami Güner Kupasında gösterileri ile üç kez üst üste başarılı bulunarak bu kupayı eşi Osman Önder ile birlikte kazanmıştır.
Kare Sanatevi’nde yöneticilik ve İşletmecilik yapmıştır.