E.Nedim Dövencioğlu – 8 Ocak 2019 Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşisi

08 Ocak 2019 Salı akşamı saat 19:00’da E Nedim Dövencioğlu “Kaybolmakta Olan Meslekler, Ney Açmak, İngiltere’de Railways & Undergraund” adlı gösterlerini bizlerle paylaşacak..
Tüm üye arkadaşlarımız ve fotoğraf dostlarımız davetlidir.
KASK Yönetim Kurulu.
 
E.Nedim DÖVENCİOĞLU
1954 Bursa’ da doğdum. İlk, Orta ve Lise tahsilimi Bursa’ da tamamladıktan sonra 1979 yılında ODTÜ den çift dal yaparak mezun oldum. 30 yıl özel sektör de İnsan Kaynakları konusunda değişik kademeler de uzman ve üst düzey yönetici olarak çalıştım.
Uzun yıllar öncesinden beri değişik Fotoğraf Makinelerim oldu ve “ Fotoğraf Makinesi “ ile sadece anı fotoğrafları çekerdim herkes gibi … Emeklilik hobisi olarak başlayan fotoğraf çalışmalarıma, 2008 yılında kurucu üyelerinden biri olduğum GFSD Fotoğraf Derneğin de Temel Fotoğrafçılık eğitimi alarak başladım. Temel eğitimden sonra, fotoğrafı öğrenmeye ve de anlamaya başladım. Bana göre fotoğraf “ Bakmak ile Görmek “ arasındaki farkı en iyi şekilde ortaya koyan, ışığı kullanmanın en güzel uğraşlardan biridir.
Fırsat buldukça, fotoğraf grubu arkadaşlarım ile birlikte yurdumuzun değişik şehir ve yörelerine geziler yapıyorum. Bu fotoğraf gezilerin de özellikle “ Somut olmayan Kültürel Miras’ a giren ve Kaybolmakta olan Mesleklere “ ait kareleri, Anadolu yaşamından kareleri, değişik insan portrelerini ve de sokaktan değişik kareleri fotoğraflamak için çalışıyorum. Ve hala öğreniyorum.
Bir çok karma Fotoğraf Sergilerinde fotoğraflarım sergilendi. Ulusal ve de Uluslararası değişik yarışmalarda ( 18 den fazla ülke ve 150 den fazla değişik kare ) Ödül ve sergilemelerim bulunmaktadır.
 
Kişisel Fotoğraf Sergilerim :
Mart 2015 tarihinde Hilton Oteli – Kozyatağı / İstanbul
Ocak 2016 tarihinde Değirmendere -Gölcük Sanat Evi
Şubat 2016 tarihinde ÇAĞIN Göz Hastanesi – İzmit
Eylül 2016 tarihinde TOSB Bölge Md. lüğün de – Gebze
Aralık 2016 tarihinde Gölcük Belediyesi Sanat Merkezin de 28/09-07/10-2017 tarihlerinde Bursa Fotofest 2017
de açılmıştır.
 
Sergi Fotoğraflarım;
Somut Olmayan Kültürel Miras ( UNESCO nun kayıtlarında da bulunmaktadır ) ana başlığı altında Kültürümüze Değer Katan Meslekler’ e ait fotoğraflardan oluşmaktadır. Bu meslekler Semerci, Kalaycı, Bakırcı, Terzi vs. … dir.
Ayrıca, bu konuda bir adet Kültürümüze Değer Katan Meslekler isimli İngilizce-Türkçe Fotoğraf kitabım bulunmaktadır. Kitabım 20×30 boyutlarında 152 sahife ve siyah-beyaz 94 fotoğraftan oluşmaktadır.
 
2008-2017 tarihleri arasında 15 den fazla karma sergide fotoğraflarım sergilendi. Şu anda sabit 4 adet Kamu binasında devamlı sergide fotoğraflarım bulunmaktadır.
Ayrıca, en son TFSF nin İsveç Büyükelçiliğimiz ile birlikte düzenlediği karma fotoğraf sergisinde fotoğrafım Stockholm/ İsveç de 28/08-28/09-2017 tarihlerinde sergilendi.