Derneğimiz

Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği (KASK)
1980 yılında kurulduğu tarihten bu yana, Kocaeli de  fotoğraf dendiğinde akıllara ilk gelen kurum olan Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği, 88 üyesi ve fotoğraf gönüllüsüyle, temel ve ileri düzey fotoğraf seminerleri veren, fotoğraf günleri düzenleyen, fotoğraf bülteni yayınlayan ve her hafta Salı günleri gerçekleştirdiği fotoğraf etkinlikleriyle gelişimini sürdürerek çağın koşullarına ayak uydurabilen örnek bir sivil toplum kuruluşudur.

KASK, her Salı akşamı, İzmit’in merkez’inde katlı otapark karşısı Altınal apt. teras katta bulunan derneğin gösteri salonunda fotoğraf gösterileri ve söyleşiler düzenleyip, fotoğraf üzerine tartışmalar gerçekleştirmek üzere üyelerini bir araya getirmektedir. Bu etkinler herkese açık ve ücretsizdir.

Ayrıca her yıl Nisan ayında gerçekleştirdiği fotoğraf günleri etkinlikleriyle ülkesindeki fotoğraf çalışmalarından örnekleri şehrine taşımaktadır. Bu bağlamda bir çok ünlü fotoğraf ustasını kentinde konuk etmiş, paneller, konferanslar, seminerler, workshoplar, gösteriler ve sergiler düzenlemiş, böylece İzmit halkına sanatsal olduğu kadar kültürel ve sosyal de bir hizmet vermiştir. Bunun yanısıra çalışmalarıyla turizm haftası, dünya çevre günü, sakatlar haftası gibi pek çok festivalin organizasyonlarına da katkı sağlamıştır. “Gökyüzünde Mutlu Çocuklar” gibi kendisine has çocuklarla ilgili fotoğraf etkinlikleriyle şehrinde göz doldurmuş, fotoğraf sanatı ile ilgili kentindeki her türlü etkinlikte yapıcı, yol gösterici ve organize edici bir görev üstlenmiştir.

KASK, katılımcılarına her zaman nitelikli bir fotoğraf bilgisi verebilmek için özverili bir şekilde çalışan kendi alanında uzman eğitmen kadrosuyla, sadece yerel değil, aynı zamanda evrensel düzeyde fotoğrafların üretildiği bir kurumdur. Katılımcılarla gerçekleştirdiği fotoğraf uygulama çekimleri büyük ilgi görmektedir.

Düzenlediği fotoğraf yarışmalarının yanısıra üyelerinin bir çoğunun ulusal ve uluslararası yarışmalarda önemli dereceleri bulunmaktadır. Bu etkinliklerin hepsi, bültenden ulaşılabileceği gibi, web sitesinden de takip edilebilmektedir.

Suha Kocaoğlu anısına düzenlenen “Suha Kocaoğlu kupası fotoğraf yarışması” ile tekil fotoğraftan ziyade kişileri proje üretimine ve fotoğraflarını metinle desteklediği çalışmaları taçlandırmaya çalışmaktadır.

Dünya standartlarında bir sivil toplum kuruluşu olmayı hedefleyen, bu doğrultuda sürekli olarak kendini yenileyen, çoğalan, gerçekleştirdiği fotoğraf etkinlikleri ile ülke çapında sesini duyuran Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği, fotoğraf sanatının sevilmesi ve yaygınlaşması adına her geçen gün başarı grafiğini biraz daha yükseltmektedir.