Takvim

Ara
10
Sal
Özkan Eroğlu -“Resimden Hareketli Resme” – Söyleşi
Ara 10 @ 19:00 – 20:30

“Sanat, ‘sanatçı’ ve ‘sanat yapıtı’ olgularının aracılığıyla kendini var eden bir şey. Bu var olanın taşıdıklarını anlamak isteyen bir de ‘izleyici’ olgusu bulunmakta. Sanatı, izleyene taşıyacak olan yegâne şey ise, sanatçı eliyle ortaya konan sanat yapıtı. Sanat yapıtlarına kilitlenen izleyici, bu kitlenme sayesinde topyekûn bir sanat algısı ve eidetik yapıya da sahipse, sanatın öğrettiğini fark ederek derinleşmekte, derinleştikçe bunu daha iyi anlamakta ve en nihayetinde de ‘sanat öğretir’ deme noktasına gelmekte. İşte bu nokta üzerine olan derdimi anlatmak istiyorum”

ÖZKAN EROĞLU

1967’de İstanbul’da doğdu. Sanat Tarihi Lisans (1989), Sanat Tarihi Yüksek Lisans (“Suriçi Galata’sı Üzerine Bir Deneme”, 1992), Karşılaştırmalı Sanat Tarihi Ön Doktora (“Deformation und El Greco-Francis Bacon”, 1994) ve Sanat Tarihi Doktora (“Hofmann Atölyesinde Çalışan Türk Ressamları ve Türk Resmine Katkıları”, 2011).

1993 yılında yazmaya başladı. 1993-2002 arasında sanat eleştirmeni olarak Türkiye’deki sanat gelişmeleri üzerine eleştiriler kaleme aldı. Bu tarihler arasındaki eleştiri yazılarının büyük bir kısmı “Sanat Çevresi Dergisi”nde yayınlandı. 2002’deki “Kim Sanatçı? / Who is an Artist?” isimli kitabıyla (Bu kitabın yeni baskısı 2018 itibariyle Tekhne Yayınları’ndan yapılmıştır) eleştirilerini net bir noktaya taşıdı.

2002’den itibaren ağırlıklı olarak sanat felsefesi ve sanat tarihi alanlarında çalışmalarına devam etti, uzun soluklu metinler kaleme aldı ve bunları kitaplaştırdı. Kitapları Tekhne Yayınları tarafından yayınlanmaktadır. Europe Habilitation’da Philosophie der Kunst (Sanat Felsefesi) alanında Privat Dozent (“Giotto in Assisi”, 2012) ve Gastprofessor (“Matisse und Picasso”, 2016).

Ara
17
Sal
Onur Kurulay – Belgesel Gösterimi ve Söyleşi
Ara 17 @ 19:00 – 20:30

Mylasa Belgeseli

Antik çağlardan beri kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve her devirde önemini korumuş bir şehirdir Muğla. Karia uygarlığı ise Muğla tarihinin en önemli izlerinden biridir. M.Ö. 3000 yılına kadar izleri takip edilebilen Karia uygarlığı Strabon’dan Heredot’a kadar önemli tarihçilerin kayıtlarına girmiştir. Muğla ve çevresinde kurdukları 27 antik şehir ile Helenistik dönemin birçok kayda değer özelliğini taşımaktadır. Antik dünyanın 7 harikasından biri olan Halikarnas Mozolesine ev sahipliği yapan günümüz Bodrum’unun bir dönem başkentliğini yaptığı Karia uygarlığının izlerini sürdüğümüz bu belgeselde hala büyüleyici güzellikleriyle ayakta olan kentlerinde masalsı bir yolculuğa çıkıyoruz. Karia uygarlığının ikinci başkenti Milas, antik tapınma yeri Labraunda, günümüzün Bafa gölünde yer almış olan Heraklia, Hermes efsanesinin ev sahipliğini yapan İasos ve Osmanlı egemenliğine girmesiyle önemli bir kültür merkezi haline gelen Beçin yolculuğumuzun duraklarını oluşturmaktadır.

Onur KURULAY kimdir?

1983 yılında İstanbul’da doğdum. 9 Eylül Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra her zaman hayatımda büyük yer kaplayan sinema/tv sektöründe iş hayatıma başladım. Birçok sinema filmi/tv dizisi/ reklam projesinden dekor tasarımı yaptım. Tarihe ve doğaya duyduğum ilginin görsel üretim yapma isteğimle birleşmesi neticesinde Mylasa projesini ortaya çıkardım. Halen fotoğrafçılık ve videografi üzerine çalışma hayatıma devam etmekteyim.

Ara
24
Sal
Fotoğraf Okuma – Duygu Nazire Kaşıkcı
Ara 24 @ 19:00 – 20:30
Ara
31
Sal
Yeni Yılınız Kutlu Olsun
Ara 31 2019 @ 23:45 – Oca 1 2020 @ 00:00